עמיתים יקרים,

המיזם הלאומי  "ישראל דיגיטלית"  יצא לדרך ובעקבותיו פרויקט  "הבריאות הדיגיטלית"  שבמסגרתו הוקמה  "המועצה הלאומית לבריאות דיגיטלית ולחדשנות בשירותי הבריאות" בראשותו של פרופ' רוני גמזו.

בריאות דיגיטלית נועדה לקדם את איכות הרפואה, שירותי הבריאות והאופן בו מתקבלות החלטות במערכת הבריאות בישראל.

פרויקט הדגל  "שיתוף מידע רפואי"  חיוני ל  "בריאות דיגיטלית"  ומוביל  לשיתוף מידע בין ארגוני בריאות לגורמים המטפלים .

הפרויקט מהווה נדבך מרכזי וחיוני  להבטחת איכות הטיפול הקליני ובטיחות המטופל, ומטרתו להבטיח את הרצף הטיפולי, ממוקד מטופל, מותאם אישית, ומבוסס מידע ועובדות.

למרות העובדה  שמערכות המידע במערכת הבריאות בישראל התקדמו משמעותית בעשור האחרון והינן מבוססת טכנולוגיות  מתקדמות לרבות אמצעי מחשוב ניידים המאפשרים לשתף גם את המטופל במידע הרפואי, אנו עומדים בפני מציאות בה המידע הרפואי של המטופל עדיין אינו אינטגרטיבי ברמה הלאומית.

מוסדות הבריאות העמוסים במידע רפואי אותו הם שומרים באמתחתם, נדרשים לאינטגרציה לאומית על מנת להפיק משפע האינפורמציה מקסימום מידע רפואי רלוונטי  למטופל למטפל ולמערכת הבריאות .

הצורך הממשי בשיתוף ואינטגרציה של המידע הרפואי מעורר סוגיות אתיות, טכנולוגיות ומשפטיות שהסדרתן חשובה למימוש מיטבי של בריאות דיגיטלית לאומית, כך שניתן יהיה לאזן בין התועלות הגלומות לשיפור הטיפול והשרות הרפואי לבין הפגיעה האפשרית בפרטיותו של המטופל, כמו גם לאיזון הנכון בין מגע אנושי בין רופא ומטופל  ל-'מגע' הדיגיטלי שביניהם .

מציאות זו  מעמידה אותנו שוב בפני ההתלבטויות "רשומה רפואית לאומית אחידה" או "רשומה רפואית אחודה", מה מקומו ותפקידיו של הרגולטור במאמץ זה,   ומה נדרש על מנת להבטיח ולממש בריאות דיגיטלית ברמה הלאומית .

עקב לבטים אלו בעידן בו הטכנולוגיה ושרותי הבריאות נפגשים ומייצרים מציאות עתירת נתונים ומידע רפואי, בחרנו למקד השנה את הכנס בנושא: "המהפכה הדיגיטלית בבריאות הלאומית".

אנו מזמינים אתכם להשתתף בכנס, להתעדכן, ולקחת חלק פעיל בעיצוב עתיד מערכות המידע ברפואה .

בברכת כנס פורה,

אילן לוי,  יו"ר ועדת התוכנית